Skip to main content
Partner logo
Mobile Icon Link Mobile Icon Link Mobile Icon Link

Recap

Licensed to University of South Carolina Hy-Tek’s Meet Manager University of SC. vs. University of Alabama – 1/30/2004 Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of South Carolina ‘B’ NT 3:55.82 11 1) Skaggs, Heather 2) Nance, Aunya 3) McHugh, Carolyn 4) Bastak, Ashleigh 2 University of Alabama ‘A’ NT 4:03.22 4 1) Sharpe, Kimberly 2) Adams, Sonya 3) Beji, Selma 4) Rogers, Becca 3 University of South Carolina ‘A’ NT 4:06.19 2 1) Dedekind, Bronwyn 2) Hong, Christina 3) Johnson, Meagan 4) Andrews, Bennett

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Alabama ‘A’ NT 3:26.57 11 1) Southon, Franck 2) Worby, Ben 3) Schmidt, Matt 4) Willcox, James 2 University of South Carolina ‘A’ NT 3:30.07 4 1) Derieg, Lir 2) Kata, Justin 3) Parkin, Joshua 4) Burkhard, Matt 3 University of Alabama ‘B’ NT 3:41.51 2 1) Arckey, Brent 2) Hall, Adam 3) Al-Qahtani, Waleed 4) Smith, Jeff

Event 3 Women 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Weatherman, Nichole UA NT 17:04.66 9 2 Belyea, Bridgett UA NT 17:16.25 4 3 May, Kaelon USC NT 17:22.26 3 4 Ruka, Meredith USC NT 17:52.86 2 5 Clanton, Anna-Kate USC NT 18:14.74 1

Event 4 Men 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Flamion, Chris UA NT 15:43.49 9 2 Farrington, Mike USC NT 15:53.62 4 3 Jones, J.T. UA NT 16:10.08 3 4 Farrington, Tim USC NT 16:29.01 2

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Van Assen, Jennifer USC NT 1:49.51 9 2 Bassino, Melina UA NT 1:51.01 4 3 Theilemann, Tara UA NT 1:52.90 3 4 Skaggs, Haley USC NT 1:53.90 2 5 Gilbert, Amanda UA NT 1:54.01 1 6 Andrews, Bennett USC NT 1:57.57

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szucs, Tamas USC NT 1:39.48 9 2 Willcox, James UA NT 1:39.69 4 3 Bathazi, Tamas USC NT 1:39.98 3 4 Erhartic, Igor UA NT 1:40.08 2 5 Mack, Colby USC NT 1:40.32 1 6 Al-Qahtani, Waleed UA NT 1:47.54

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Skaggs, Heather USC NT 23.37 9 2 Bastak, Ashleigh USC NT 23.92 4 3 Hallquist, Kathryn UA NT 24.62 3 4 Nance, Aunya USC NT 24.91 2 5 Adams, Sonya UA NT 24.93 1 6 Rogers, Becca UA NT 25.47

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Erasmus, Darren UA NT 21.06 9 2 Murphy, Ed USC NT 21.17 4 3 Ashby, Brendan UA NT 21.50 3 4 Duff, Reid USC NT 21.77 2 5 Smith, Jeff UA NT 22.02 1 6 Bastak, Adam USC NT 22.17 7 Hall, Adam UA NT x22.59 — Mack, Colby USC NT SCR

Event 9 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Grant, Anna UA NT 2:08.27 9 2 Sharpe, Kimberly UA NT 2:10.20 4 3 McHugh, Carolyn USC NT 2:10.44 3 4 Fiorentino, Kendel USC NT 2:12.49 2 5 Beji, Selma UA NT 2:16.54 1 6 Hartland, Amy USC NT 2:19.91

Event 10 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bathazi, Istvan USC NT 1:51.09 9 2 Worby, Ben UA NT 1:52.05 4 3 Southon, Franck UA NT 1:54.73 3 4 Condon, Sean USC NT 1:58.44 2 5 Kata, Justin USC NT 2:00.20 1 — Hansen, Tim UA NT DQ — Farrington, Mike USC NT DQ

Event 11 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bassham, Lane UA NT 326.18 9 2 Brennan, Allison USC NT 310.50 4 3 Hastreiter, Jenna UA NT 293.18 3 4 Havens, Lindsay USC NT 265.58 2 5 Hodges, Holly USC NT 265.20 1 6 Rasmussen, Crystal UA NT 260.33 7 Tuthill, Karissa UA NT x221.03

Event 12 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bradley, Andy USC NT 317.10 9 2 Emmerton, Dean USC NT 286.20 4 3 Ashworth, Aaron UA NT 283.28 3 4 Smith, Stewart UA NT 270.53 2 5 Maple, Jesse UA NT 270.38 1 6 Balman, Ian USC NT 260.18 7 Harris, Alan UA NT x256.73

Event 13 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Belyea, Bridgett UA NT 2:06.43 9 2 Fiorentino, Kendel USC NT 2:07.56 4 3 Dedekind, Bronwyn USC NT 2:08.30 3 4 Johnson, Meagan USC NT 2:11.25 2 5 Ruka, Meredith USC NT x2:13.56 6 Adams, Sonya UA NT 2:20.85 1 — Clanton, Anna-Kate USC NT SCR

Event 14 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Jones, J.T. UA NT 1:52.76 9 2 Flamion, Chris UA NT 1:52.97 4 3 Bathazi, Tamas USC NT 1:53.03 3 4 Schmidt, Matt UA NT 1:54.30 2 5 Al-Qahtani, Waleed UA NT x1:58.03 6 Mack, Colby USC NT 1:58.33 1 7 Lillard, Jim USC NT 1:58.41

Event 15 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bastak, Ashleigh USC NT 51.65 9 2 Van Assen, Jennifer USC NT 51.79 4 3 Bassino, Melina UA NT 52.28 3 4 Grant, Anna UA NT 52.51 2 5 Skaggs, Haley USC NT 52.55 1 6 Gilbert, Amanda UA NT 53.87

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Erasmus, Darren UA NT 45.73 9 2 Murphy, Ed USC NT 46.15 4 3 Davidson, Troy UA NT 46.43 3 4 Parkin, Joshua USC NT 46.84 2 5 Ashby, Brendan UA NT 46.99 1 6 Duff, Reid USC NT 47.38 7 Burkhard, Matt USC NT x48.08

Event 17 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Skaggs, Heather USC NT 2:03.51 9 2 Hallquist, Kathryn UA NT 2:04.10 4 3 Rogers, Becca UA NT 2:07.89 3 4 Sharpe, Kimberly UA NT 2:10.99 2 5 Hartland, Amy USC NT 2:31.02 1 — Dedekind, Bronwyn USC NT SCR

Event 18 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Southon, Franck UA NT 1:50.38 9 2 Bathazi, Istvan USC NT 1:53.22 4 3 Derieg, Lir USC NT 1:54.65 3 4 Condon, Sean USC NT 1:58.63 2 5 Hansen, Tim UA NT 1:59.37 1 6 Arckey, Brent UA NT 2:00.89

Event 19 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Weatherman, Nichole UA NT 4:59.64 9 2 Theilemann, Tara UA NT 5:01.76 4 3 Dedekind, Bronwyn USC NT 5:01.96 3 4 May, Kaelon USC NT 5:03.85 2 5 Ruka, Meredith USC NT 5:15.81 1 6 McGiffin, Liz UA NT 5:16.83 7 Clanton, Anna-Kate USC NT x5:26.62

Event 20 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szucs, Tamas USC NT 4:35.22 9 2 Willcox, James UA NT 4:38.44 4 3 Mack, Colby USC NT 4:38.62 3 4 Erhartic, Igor UA NT 4:39.93 2 5 Jones, J.T. UA NT 4:40.90 1 6 Farrington, Tim USC NT 4:40.95

Event 21 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bassham, Lane UA NT 286.65 9 2 Brennan, Allison USC NT 268.58 4 3 Rasmussen, Crystal UA NT 256.20 3 4 Hodges, Holly USC NT 246.68 2 5 King, Lauren USC NT 246.60 1 6 Hastreiter, Jenna UA NT 238.88 7 Havens, Lindsay USC NT x219.83 8 Tuthill, Karissa UA NT x192.98

Event 22 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bradley, Andy USC NT 331.88 9 2 Emmerton, Dean USC NT 295.88 4 3 Balman, Ian USC NT 279.98 3 4 Ashworth, Aaron UA NT 260.25 2 5 Maple, Jesse UA NT 256.50 1 6 Harris, Alan UA NT 256.43 — Bastak, Adam USC NT SCR

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Nance, Aunya USC NT 2:23.15 9 2 Fiorentino, Kendel USC NT 2:23.39 4 3 Beji, Selma UA NT 2:27.12 3 4 Bernthal, Andrea UA NT 2:33.97 2 — Hong, Christina USC NT DQ

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bathazi, Istvan USC NT 2:03.58 9 2 Worby, Ben UA NT 2:05.40 4 3 Kata, Justin USC NT 2:08.44 3 4 Hansen, Tim UA NT 2:11.99 2 5 Farrington, Mike USC NT 2:12.76 1 6 Hall, Adam UA NT 2:13.24

Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of South Carolina ‘B’ NT 3:28.65 11 1) Van Assen, Jennifer 2) McHugh, Carolyn 3) Skaggs, Haley 4) Andrews, Bennett 2 University of Alabama ‘B’ NT 3:30.22 4 1) Grant, Anna 2) Gilbert, Amanda 3) Bassino, Melina 4) Theilemann, Tara 3 University of Alabama ‘A’ NT 3:39.37 2 1) Weatherman, Nichole 2) Belyea, Bridgett 3) McGiffin, Liz 4) Hallquist, Kathryn 4 University of South Carolina ‘A’ NT 3:45.10 1) Dedekind, Bronwyn 2) Hong, Christina 3) Johnson, Meagan 4) Hartland, Amy

Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of South Carolina ‘A’ NT 3:02.37 11 1) Murphy, Ed 2) Duff, Reid 3) Szucs, Tamas 4) Bathazi, Tamas 2 University of Alabama ‘A’ NT 3:02.73 4 1) Davidson, Troy 2) Ashby, Brendan 3) Erhartic, Igor 4) Erasmus, Darren 3 University of South Carolina ‘B’ NT 3:08.70 2 1) Parkin, Joshua 2) Derieg, Lir 3) Burkhard, Matt 4) Bastak, Adam 4 University of Alabama ‘B’ NT 3:12.05 1) Flamion, Chris 2) Schmidt, Matt 3) Smith, Jeff 4) Arckey, Brent

Partners