Skip to main content
Partner logo
Mobile Icon Link Mobile Icon Link Mobile Icon Link

Feb. 6, 2004

Feb. 6, 2004
2004 Verizon Millrose Games
Madison Square Garden, New York, NY

Girls 50 Meter Dash Fastest/NY
1, Mariah Claudio, St. Paneras, 8.06. 2, Mya Lighty, PS 145, 8.10. 3, Adrienne Alexander, Ps163, 8.10. 4, Shanetta Watts, PS 4, 8.15. 5, Anessa Steward, St. Charles, 8.37. 6, Tysheena Oakley, PS 116, 8.43.
Girls 60 Meter Dash Fast/NYC HS
1, Jessica Clarke, Bergtraum HS, 7.74. 2, Neksha Franklin, Jefferson HS, 7.74. 3, Shana Brown, Bergtraum HS, 8.09. 4, Rene Francis, Evander ChildsHS, 8.14. 5, Erika Sambala, Roosevelt HS, 8.25.
Girls 1 Mile Run
1, Nicole Blood, Saratoga Springs, 4:52.41. 2, Heahter Latauro, Grahamsville, NY, 4:57.44. 3, Francis Koons, Allentown, PA, 4:57.62. 4, Lindsay Ferguson, Saratoga Springs, 4:58.50. 5, Amy Kelly, Philadelphia, PA, 4:59.75. 6, Laura Cummings, Bay Shore, NY, 5:00.90. 7, Allison Kieffer, West Islip, NY, 5:03.83. 8, Sarah Bowman, Fauquier, VA, 5:05.99. 9, Amie Schumacher, Waterbury, CT, 5:20.71.
Girls 800 Meter Run MAC Jr
1, Stephanie Smith, York Reg Olympic, 2:18.28. 2, Centry Williams, Unattached, 2:19.90. 3, Veronica Sacido, DC Red Wings, 2:21.41. 4, Dominique Lockhart, DC Red Wings, 2:21.62. 5, Caitlin Lane, Argyle-Lite (Ny), 2:22.48. 6, Ashley Ramsey, NY Starz (Ny), 2:23.51. 7, Avery Klein-Cloud, Kenyan Runners, 2:26.67. 8, Ashley Armand, Unattached, 2:27.34. 9, Briana Jackucewicz, Blazers TC (Nj), 2:27.46. 10, Claudia Francis, Starlets (Ny), 2:28.90. 11, Elise Wilkerson, United Stars (Pa, 2:29.01. 12, Hannah Davidson, Argyle-Lite (Ny), 2:32.50.
Girls 4×400 Meter Relay CHSSA HS
1, Bishop Loughlin Memorial HS 4:09.14. 2, Sacred Heart Academy 4:11.50. 3, St John’s Prep 4:13.51. 4, Saint John the Baptist Dhs 4:14.12. 5, Holy Trinity HS 4:14.40. 6, Arch. Molloy HS 4:16.55.
Girls 4×400 Meter Relay PSAL HS
1, A Philip Randolph Campus HS 3:56.17. 2, Dewitt Clinton HS 4:00.58. 3, Boys and Girls HS 4:04.02. 4, Harry S. Truman HS 4:05.70. 5, Clara Barton HS 4:10.39. 6, Benjamin Cardozo HS 4:15.62.
Girls 4×400 Meter Relay Suburban HS
1, Bellport HS 4:02.97. 2, Willingboro HS 4:04.40. 3, Camden HS 4:05.59. 4, New Rochelle HS 4:12.25. 5, Hempstead HS 4:21.98. 6, Cornwall HS 4:31.73.
Women 60 Meter Dash College
1, Kerron Stewart, Essex County Col, 7.41. 2, Connie Moore, Penn State, 7.52. 3, Ara Towns, Indiana, 7.53. 4, Erica Whipple, South Carolina, 7.57. 5, Tysha Colon, Seton Hall, 7.74. 6, Samantha Griffin, Manhattan Colleg, 7.92.
Women 60 Meter Dash
1, Marion Jones, Nike, 7.21. 2, Angela Daigle, Nike, 7.24. 3, Inger Miller, Nike, 7.27. 4, Torri Edwards, Nike, 7.28. 5, Allyson Felix, Adidas, 7.36. 6, Lisa Barber, Nike, 8.57.
Women 500 Yard Run
1, Jearl Miles-Clark, New Balance, 1:03.68. 2, Sandie Richards, Jamaica, 1:04.51. 3, Demetria Washington, Unattached, 1:05.47. 4, Tiffany Barnes, High Performance, 1:06.91.
Women 800 Meter Run
1, Hazel Clark, Nike, 2:05.79. 2, Michelle Ballantine, Jamaica, 2:06.05. 3, Sheena Gooding, Barbados, 2:07.60. 4, Hope Sanders, Indiana Invaders, 2:10.41. 5, Christine Gentile, Mic/Westchester, 2:14.74. 6, Katie Poindexter, N Y A C, 2:15.35.
Women 1000 Yard Run College
1, Letitia Gilkes, UT San Antonio, 2:34.81. 2, Shannon Rowbury, Duke, 2:36.60. 3, Leticia Cerna, UT San Antonio, 2:37.74. 4, Crystal Anyanwu, Seton Hall, 2:42.10.
Women 1500 Meter Run
1, Carmen Duoma, Canada, 4:16.78. 2, Meskerem Legesse, Brazil, 4:17.32. 3, Jen Toomey, Nike, 4:17.81. 4, Christin Wurth, Nike, 4:22.77. 5, Leah Pells, Canada, 4:22.90. 6, Miesha Marzell-Arnold, N Y A C, 4:24.67. 7, Lyubov Kremleva, Russia, 4:27.30. 8, Atalelech Ketema, Ethiopa, 4:35.12. 9, Ali Mann, Track West, 4:40.35.
Women 60 Meter Hurdles
1, Gail Devers, Nike, 7.76. 2, Perdita Felicien, Canada, 7.94. 3, Melissa Morrison, Adidas, 8.03. 4, Anjanette Kirkland, Nike, 8.13. 5, Miesha McKelvy, Nike, 8.13. 6, Kia Davis, Elite Athletes, 8.31.
Women 60 Meter Hurdles College
1, Melaine Walker, Essex County Col, 8.40. 2, Shamelia Marshall, Rutgers, 8.43. 3, Kellie Wells, Hampton, 8.48. 4, Slevone Stoddard, South Carolina, 8.60. 5, Teresa Covert, Univ of Albany, 8.77. –, Denise Raab, St Johns, DNF.
Women 4×400 Meter Relay Eastern Col.
1, South Carolina 3:43.78. 2, Essex County College 3:45.91. 3, Hampton 3:53.01. 4, Seton Hall 4:02.55. –, Florida DNF. –, St Johns DNF.
Women High Jump
1, Tisha Waller, Nike, 1.92m, (6-03.50). 2, Amy Acuff, Asics, 1.92m, (6-03.50). 3, Ifoma Jones, S M T C, 1.88m, (6-02). 4, Beth Castagno, Shore AC, 1.80m, (5-10.75). 5, Stacy Ann-Grant, Shore AC, 1.80m, (5-10.75).
Women Pole Vault
1, Stacy Dragilla, Nike, 4.64m, (15-02.75). 2, Jillian Schwartz, Nike, 4.35m, (14-03.25). 3, Kellie Suttle, Nike, 4.25m, (13-11.25). 4, Tracy O’Hara, No Limit TC, 4.15m, (13-07.25). 4, Mary Sauer, Asics, 4.15m, (13-07.25).
Women Weight Throw
1, Erin Gilreath, N Y A C, 23.32m, (76-06.25). 2, Anna Norgren-Mahon, Unattached, 22.70m, (74-05.75). 3, Dawn Ellerbe, N Y A C, 22.30m, (73-02). 4, Deshaya Williams, Unattached, 19.85m, (65-01.50). 5, Bethany Hart, Unattached, 18.64m, (61-02).
Boys 50 Meter Dash Fastest/NY
1, Andre Hewitt, PS 155, 7.81. 2, Caleb Orange, PS 290, 8.02. 3, Dimitri Patronis, Signal Hill, 8.43. 4, Kareson Barnwell, Phsyl Academy, 8.55. 5, Hamed Koroma, PS 87, 8.62. 6, Marcos Aguilar, PS 249, 8.99.
Boys 60 Meter Dash Fast/NYC HS
1, Jaleel Davis, Boys/Girls HS, 7.03. 2, Orlando Greenwood, Prospect Heights, 7.07. 3, Francisco Santos, Lehman HS, 7.14. 4, Eric Pettaway, Mt. St Michael’s, 7.24. 5, Francisco Irizarry, Christ the King, 7.33. 6, Jemel Williams, Dewitt Clinton, 7.40.
Boys 1 Mile Run HS
1, Hakon DeVries, Hopewell Junct., 4:14.29. 2, Victor Gras, Belmont, MA, 4:15.45. 3, Brian McCabe, Bronx, NY, 4:18.85. 4, Jeremy Zagorski, Parisppany Hill,, 4:20.35. 5, Gavin Coombs, Jewett, CT, 4:21.75. 6, Andre Silva, Centereach, NY, 4:22.03. 7, Ari Zamir, Ridgewood, NJ, 4:22.19. 8, Ahmed Haji, West Hartford, C, 4:23.24.
Boys 4×400 Meter Relay Suburban
1, Camden HS 3:31.43. 2, Uniondale HS 3:31.46. 3, Christian Brothers Academy 3:32.69. 4, White Plains HS 3:36.09. 5, Comsewogue HS 3:37.39. 6, North Rockland HS 3:44.68.
Boys 4×400 Meter Relay PSAL HS
1, Dewitt Clinton HS 3:27.43. 2, South Shore HS 3:29.00. 3, Transit Tech HS 3:30.34. 4, Erasmus Hall Campus 3:33.84. 5, Boys and Girls HS 3:34.59. 6, Canarsie HS 3:41.25.
Boys 4×800 Meter Relay CHSAA HS
1, Fordham Prep, Bronx, NY 8:10.07. 2, Saint Anthony’s HS 8:12.32. 3, Chaminade HS 8:15.16. 4, Kellenberg HS 8:17.70. 5, Xaverian HS 8:27.25. 6, Holy Trinity HS 8:32.40.
Men 60 Meter Dash College
1, Mardy Scales, Middle Tennessee, 6.64. 2, Clement Campbell, NY Tech, 6.72. 3, Lee Prowell, NY Tech, 6.74. 4, Ahmad Jasmine, Florida, 6.79. 5, Ernest Wiggins, Appalachian St, 6.82. 6, Danny Johnson, Seton Hall, 7.62.
Men 60 Meter Dash
1, Asafa Powell, Jamaica, 6.56. 2, John Capel, Adidas, 6.65. 3, Coby Miller, Nike, 6.65. 4, Mickey Grimes, Nike, 6.69. 5, Shawn Crawford, Mizuno, 6.69. 6, Rae Edwards, Nike, 6.76.
Men 1 Mile Run Inv. College
1, Richard Kiplagat, Iona, 4:19.64. 2, Phil Gaeta, American Univ, 4:20.09. 3, Jason Jabaut, Villanova, 4:20.90. 4, Sean Duffy, American Univ, 4:21.35. 5, Robert Dwyer, Yale, 4:21.86. 6, Tyler Raymond, Manhattan Colleg, 4:21.97.
Men 1 Mile Run Wanamaker
1, Hudson de Souza, Brazil, 4:02.93. 2, James Thie, N Y A C (G B R), 4:04.28. 3, Matt Lane, Nike FT, 4:05.00. 4, Eliud Njubi, Kenya, 4:06.50. 5, James Karanu, Kenya, 4:07.77. 6, Ted Towle, N Y A C, 4:08.82. 7, John Honerkamp, N Y A C, 4:15.00. –, George Milic, Serbia, DNF.
Men 600 Yard Run
1, Joey Woody, Reebok, 1:11.27. 2, James Carter, Nike, 1:11.44. 3, Fred Sharpe, Unattached, 1:12.02. 4, Corey Nelson, Nike, 1:12.18.
Men 800 Meter Run
1, Berhanu Alemu, Ethiopa, 1:50.27. 2, David Krummenacker, Adidas, 1:50.38. 3, Michael Stember, Nike, 1:51.02. 4, Floyd Thompson, S M T C, 1:52.46. 5, Derrick Peterson, Adidas, 1:52.73. 6, Otukile Lekote, Botswana, 1:53.42.
Men 1 Mile Race Walk
1, John Nunn, US Army, 6:03.37. 2, Jim Heys, Uw-Parkside, 6:18.78. 3, Mike Taratino, Unattached, 6:27.09. 4, Zachary Pollinger, NJ Striders, 6:36.05. 5, Patrick Collier, Athletics East, 6:38.00. 6, Joe Trapani, Mansfield U, 6:40.28. 7, Bill Vayo, Walk Usa, 7:04.33.
Men 60 Meter Hurdles College
1, Josh Walker, Florida, 7.75. 2, David Oliver, Howard, 7.77. 3, Travis Morancie, Seton Hall, 8.10. 4, Chucki Ryan, South Carolina, 8.10.
Men 60 Meter Hurdles
1, Allen Johnson, Nike, 7.43. 2, Ladji Doucoure, France, 7.55. 3, Ron Bramlett, Nike, 7.60. 4, Dawane Wallace, Nike, 7.65. 5, Dudley Dorival, Haiti, 7.75. 6, Larry Wade, Nike, 7.77.
Men 4×400 Meter Relay Eastern Col.
1, South Carolina 3:21.22. 2, Princeton 3:22.74. 3, Penn State 3:25.71. 4, U Conn 3:28.59. –, Seton Hall DNF.
Men 4×800 Meter Relay College
1, Penn State 7:43.69. 2, Princeton 7:44.55. 3, U Conn 7:44.84. 4, Duke 7:46.28. 5, Maine 7:49.01.
Men High Jump
1, Germaine Mason, Jamaica, 2.23m, (7-03.75). 2, Matt Hemingway, Unattached, 2.23m, (7-03.75). 3, Charles Clinger, Nike, 2.19m, (7-02.25). 4, Charles Austin, Unattached, 2.14m, (7-00.25). 5, Mark Boswell, Canada, 2.14m, (7-00.25).
Men Pole Vault
1, Toby Stevenson, Nike, 5.70m, (18-08.25). 2, Jeff Hartwig, Nike, 5.60m, (18-04.50). 3, Tim Mack, Nike, 5.60m, (18-04.50). 4, Piotr Buciarski, Denmark, 5.60m, (18-04.50). 5, Derek Miles, Nike, 5.50m, (18-00.50).
Men Shot Put
1, Christian Cantwell, Nike, 21.28m, (69-09.75). 2, Reese Hoffa, N Y A C, 19.98m, (65-06.75). 3, Adam Nelson, Nike, 19.81m, (65-00). 4, Jamie Beyer, High Performance, 18.35m, (60-02.50).
Men Weight Throw
1, Mike Maj, US Army, 22.58m, (74-01). 2, Jacob Freeman, Manhattan Colleg, 22.48m, (73-09). 3, James Parker, US Air Force, 21.67m, (71-01.25). 4, Lou Chisari, Unattached, 19.85m, (65-01.50). 5, Chris Brown, Unattached, 18.35m, (60-02.50).
Mixed 4×145 Meter Relay NYRRC Youth
1, PS 180 1:33.91. 2, Rabbits Club U S A 1:34.43. 3, John J Pershing 1:35.72. 4, PS 46 1:36.93. 5, N Y A C 1:38.60. 6, The Children’s Storefront 1:39.09. 7, Brooklyn Central YMCA at PS 20 1:40.03.

Partners