Skip to main content
Partner logo
Mobile Icon Link Mobile Icon Link Mobile Icon Link

Recap

University of SC vs University of Georgia – 2/7/2004 Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay =============================================================================== 1:39.90 A 1:42.89 B School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Georgia ‘B’ NT 1:45.07 11 1) Mabry, Neka 2) Corliss, Gretchen 3) DeScenza, Mary 4) Hupman, Christie 26.39 2 University of Georgia ‘C’ NT 1:45.61 4 1) Harm, Tricia 2) Pate, Virginia 3) Georoff, Andrea 4) Joyce, Kara Lynn 28.26 3 University of Georgia ‘A’ NT x1:47.14 1) Soladay, Jackie 2) Ertter, Lindsey 3) Thorburn, Linn 4) Kearns, Paige 28.28 4 University of South Carolina ‘A’ NT 1:49.88 2 1) Dedekind, Bronwyn 2) Nance, Aunya 3) McHugh, Carolyn 4) Bastak, Ashleigh 29.12

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay =============================================================================== 1:26.72 A 1:28.32 B School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Georgia ‘A’ NT 1:32.65 11 1) Osborn, Peter 2) Gardner, Scott 3) Schmidt, Jonathan 4) Verhoef, Peter 23.77 2 University of South Carolina ‘A’ NT 1:33.32 4 1) Derieg, Lir 2) Kata, Justin 3) Parkin, Joshua 4) Murphy, Ed 23.94 3 University of Georgia ‘B’ NT 1:34.13 2 1) Underhill, Colin 2) McAuliffe, Brent 3) Lam, Randy L 4) Alleyne, Damian 24.47 4 University of Georgia ‘C’ NT x1:36.07 1) Edging, Matt 2) Parsley, Jeff 3) Laban, Josh 4) Taylor, Andrew 25.19 5 University of Georgia ‘D’ NT x1:37.16 1) Staak, Ryan 2) Cellini, Michael 3) Stibrich, Nathan 4) Owen, Matthew 25.40 — University of South Carolina ‘B’ NT SCR

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Klein, Melissa UGA NT 10:10.32 9 29.39 1:00.77 2:03.56 5:08.52 2 Chura, Haley UGA NT 10:16.24 4 29.24 1:00.62 2:03.32 5:08.54 3 Williams, Ali UGA NT 10:20.96 3 29.69 1:00.88 2:03.33 5:09.86 4 Ruka, Meredith USC NT 10:39.15 2 29.67 1:01.40 2:05.00 5:17.82 5 Clanton, Anna-Kate USC NT 10:52.36 1 30.14 1:02.81 2:09.03 5:27.24

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Margalis, Robert UGA NT 9:21.68 9 26.40 54.98 1:52.01 4:41.46 2 Farrington, Tim USC NT 9:29.57 4 26.35 54.95 1:52.42 4:43.98 3 Farrington, Mike USC NT 9:34.56 3 26.48 55.00 1:52.42 4:45.51 4 Cover, Brandon UGA NT 9:41.36 2 26.83 55.72 1:53.71 4:48.43 5 Thorburn, Will UGA NT 9:48.48 1 26.95 55.84 1:54.80 4:51.36

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== 1:47.61 A 1:50.83 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Joyce, Kara Lynn UGA NT 1:48.54 B 9 25.63 53.11 2 Maust, Claire UGA NT 1:50.20 B 4 26.16 53.70 3 Van Assen, Jennife USC NT 1:50.78 B 3 26.35 54.35 4 Hardt, Julie UGA NT 1:51.78 2 27.06 55.27 5 May, Kaelon USC NT 1:54.17 1 27.09 55.95 6 Grams, Beth UGA NT x1:54.48 27.25 55.89 7 Dedekind, Bronwyn USC NT 1:54.75 27.12 56.18 8 Skaggs, Haley USC NT x1:56.36 27.22 56.37

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== 1:36.19 A 1:39.07 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szucs, Tamas USC NT 1:38.67 B 9 23.62 48.52 2 Mack, Colby USC NT 1:39.91 4 23.96 49.12 3 Bathazi, Tamas USC NT 1:40.34 3 23.79 48.95 4 Alleyne, Damian UGA NT 1:40.44 2 24.20 49.22 5 Owen, Matthew UGA NT 1:42.85 1 23.95 49.10 6 Duff, Reid USC NT x1:44.97 24.67 51.20 7 Stibrich, Nathan UGA NT 1:45.02 24.27 50.52 8 Hollinger, Cameron UGA NT x1:45.47 23.83 50.16

Event 7 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== 54.47 A 56.10 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 DeScenza, Mary UGA NT 56.08 B 9 27.86 2 Skaggs, Heather USC NT 56.71 4 27.80 3 Chura, Haley UGA NT 57.72 3 28.44 4 Soladay, Jackie UGA NT 58.72 2 29.00 5 Rose, Rebecca UGA NT x1:01.85 30.42

Event 8 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== 47.43 A 48.85 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Osborn, Peter UGA NT 50.87 9 25.15 2 Derieg, Lir USC NT 52.18 4 25.60 3 Leynk, Scott UGA NT 53.07 3 26.04 4 Edging, Matt UGA NT 53.66 2 26.48 5 Condon, Sean USC NT 54.14 1 26.54 6 Staak, Ryan UGA NT x54.25 26.88

Event 9 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== 1:58.11 A 2:01.65 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Myco, Rachel UGA NT 2:03.89 9 28.01 59.25 2 Thorburn, Linn UGA NT 2:04.97 4 29.12 1:00.55 3 Grams, Beth UGA NT 2:05.46 3 28.80 1:01.03 4 Williams, Ali UGA NT x2:07.14 28.97 1:01.25 5 Fiorentino, Kendel USC NT 2:08.29 2 28.58 1:01.16 6 Johnson, Meagan USC NT 2:11.22 1 29.71 1:03.05 7 Ruka, Meredith USC NT 2:13.49 30.64 1:05.98 8 Hartland, Amy USC NT x2:14.97 30.22 1:04.45

Event 10 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== 1:44.93 A 1:47.14 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Lam, Randy L UGA NT 1:49.74 9 24.47 52.59 2 Schmidt, Jonathan UGA NT 1:52.53 4 24.37 53.27 3 Underhill, Colin UGA NT 1:53.21 3 25.49 53.95 4 Bathazi, Tamas USC NT 1:58.33 2 25.99 55.91 5 Lillard, Jim USC NT 1:59.45 1 26.18 56.10

Event 11 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== 22.88 A 23.56 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Skaggs, Heather USC NT 23.55 B 9 2 Kearns, Paige UGA NT 23.62 4 3 Mabry, Neka UGA NT 23.67 3 4 Bastak, Ashleigh USC NT 23.73 2 5 McHugh, Carolyn USC NT 24.04 1 6 Hupman, Christie UGA NT 24.21 7 Nance, Aunya USC NT x24.37

Event 12 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== 19.74 A 20.33 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gardner, Scott UGA NT 21.09 9 2 Murphy, Ed USC NT 21.14 4 3 Verhoef, Peter UGA NT 21.21 3 4 Taylor, Andrew UGA NT 21.44 2 5 Duff, Reid USC NT 21.61 1 6 Parkin, Joshua USC NT 21.72 7 Bastak, Adam USC NT x21.76 8 Cellini, Michael UGA NT x21.92

Event 13 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Brennan, Allison USC NT 287.03 9 2 Bassham, Brooke UGA NT 274.43 4 3 Hunter, Emily UGA NT 249.70 3 4 Hershman, Sara UGA NT 241.28 2 5 Havens, Lindsay USC NT 237.75 1

Event 14 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bradley, Andy USC NT 374.55 9 2 Colwill, Chris UGA NT 346.88 4 3 Emmerton, Dean USC NT 294.08 3 4 Balman, Ian USC NT 292.20 2 5 Avery, Todd UGA NT 285.83 1 6 Gouzeev, Geyna UGA NT 267.13

Event 15 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== 49.78 A 51.27 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 DeScenza, Mary UGA NT 50.77 B 9 25.14 2 Kearns, Paige UGA NT 51.12 B 4 24.95 3 Van Assen, Jennife USC NT 51.96 3 25.37 4 Bastak, Ashleigh USC NT 52.33 2 25.72 5 Hupman, Christie UGA NT 53.61 1 25.69 6 Skaggs, Haley USC NT 53.91 25.67 7 Harm, Tricia UGA NT x54.25 26.17 8 Hong, Christina USC NT x56.02 26.89

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== 43.53 A 44.83 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Murphy, Ed USC NT 46.33 9 22.37 2 Laban, Josh UGA NT 46.34 4 22.00 3 Mack, Colby USC NT 46.78 3 22.93 4 Duff, Reid USC NT 47.16 2 22.98 5 Margalis, Robert UGA NT 47.40 1 23.09 6 Hollinger, Cameron UGA NT 47.57 22.87 7 Taylor, Andrew UGA NT x47.64 22.89 8 Bastak, Adam USC NT x48.76 23.33

Event 17 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== 1:58.24 A 2:01.78 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Chura, Haley UGA NT 2:01.18 B 9 29.39 59.72 2 Soladay, Jackie UGA NT 2:08.07 4 30.24 1:02.63 3 Pate, Virginia UGA NT 2:08.19 3 31.41 1:03.62 4 Myco, Rachel UGA NT x2:09.89 31.26 1:03.87 5 Dedekind, Bronwyn USC NT 2:14.09 2 32.11 1:06.04

Event 18 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== 1:44.02 A 1:47.14 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Leynk, Scott UGA NT 1:49.90 9 26.43 53.73 2 Osborn, Peter UGA NT 1:52.76 4 26.53 54.75 3 Edging, Matt UGA NT 1:53.99 3 27.77 57.33 4 Thorburn, Will UGA NT x1:54.42 27.85 56.84 5 Derieg, Lir USC NT 1:54.98 2 26.89 55.48 6 Staak, Ryan UGA NT x1:57.65 27.95 57.84 7 Condon, Sean USC NT 1:58.89 1 27.44 57.10

Event 19 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== 2:14.25 A 2:18.27 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Klein, Melissa UGA NT 2:17.19 B 9 31.74 1:06.93 2 Ertter, Lindsey UGA NT 2:17.40 B 4 32.14 1:07.16 3 Nance, Aunya USC NT 2:24.14 3 33.34 1:09.94 4 Maust, Claire UGA NT 2:25.30 2 33.68 1:10.18 5 Fiorentino, Kendel USC NT 2:25.93 1 33.62 1:10.49 6 Corliss, Gretchen UGA NT x2:30.04 33.87 1:12.08

Event 20 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== 1:57.35 A 2:00.87 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kata, Justin USC NT 2:08.69 9 29.47 1:02.56 2 Cellini, Michael UGA NT 2:11.39 4 30.30 1:03.92 3 Lam, Randy L UGA NT 2:12.55 3 30.01 1:04.20 4 Farrington, Mike USC NT 2:15.37 2 31.45 1:05.94

Event 21 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== 4:45.46 A 4:54.02 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Joyce, Kara Lynn UGA NT 4:50.08 B 9 26.76 56.12 1:55.85 2 Conway, Laura UGA NT 4:53.51 B 4 28.43 57.93 1:57.28 3 Hardt, Julie UGA NT 4:57.48 3 27.76 57.92 1:57.81 4 Rose, Rebecca UGA NT x5:01.08 28.13 57.65 1:57.62 5 May, Kaelon USC NT 5:01.13 2 28.13 58.07 1:58.91 6 Dedekind, Bronwyn USC NT 5:05.15 1 28.00 58.41 2:00.32 7 Clanton, Anna-Kate USC NT 5:23.24 30.01 1:02.68 2:08.65

Event 22 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== 4:19.63 A 4:27.41 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Szucs, Tamas USC NT 4:31.55 9 25.25 52.50 1:47.61 2 Mack, Colby USC NT 4:37.55 4 26.21 54.32 1:51.29 3 McAuliffe, Brent UGA NT 4:38.71 3 26.10 54.59 1:51.94 4 Alleyne, Damian UGA NT 4:38.93 2 27.10 56.06 1:53.28 5 Bathazi, Tamas USC NT 4:39.79 1 26.08 54.31 1:51.17 6 Farrington, Tim USC NT x4:43.82 26.23 54.47 1:51.90 7 Owen, Matthew UGA NT 4:43.85 25.81 53.73 1:51.34

Event 23 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Brennan, Allison USC NT 310.05 9 2 King, Lauren USC NT 276.08 4 3 Bassham, Brooke UGA NT 269.25 3 4 Havens, Lindsay USC NT 246.23 1.5 4 Hunter, Emily UGA NT 246.23 1.5 6 Hershman, Sara UGA NT 245.10

Event 24 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Colwill, Chris UGA NT 364.05 9 2 Emmerton, Dean USC NT 348.45 4 3 Bradley, Andy USC NT 339.68 3 4 Balman, Ian USC NT 336.60 2 5 Avery, Todd UGA NT 267.30 1 6 Gouzeev, Geyna UGA NT 242.48

Event 25 Women 400 Yard IM =============================================================================== 4:15.93 A 4:23.60 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Ruka, Meredith USC NT 4:37.73 9 29.82 1:03.61 — Maust, Claire UGA NT X4:23.79 28.93 1:01.95 — Pate, Virginia UGA NT X4:24.56 29.32 1:01.65

Event 26 Men 400 Yard IM =============================================================================== 3:47.28 A 3:54.10 B Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Lam, Randy L UGA NT 3:59.17 9 24.88 53.40 2 Margalis, Robert UGA NT 4:00.98 4 26.11 55.59 3 McAuliffe, Brent UGA NT 4:05.04 3 26.78 56.36 4 Cover, Brandon UGA NT x4:06.70 26.18 55.67 5 Farrington, Tim USC NT 4:14.71 2 27.59 59.14 6 Farrington, Mike USC NT 4:15.21 1 27.29 58.27 — Thorburn, Will UGA NT X4:12.96 26.46 57.51

Event 27 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== 1:31.01 A 1:33.74 B School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of South Carolina ‘B’ NT 1:32.98 B 11 1) Skaggs, Heather 2) Van Assen, Jennifer 3) McHugh, Carolyn 4) Bastak, Ashleigh 23.32 2 University of South Carolina ‘A’ NT 1:41.95 4 1) Skaggs, Haley 2) Andrews, Bennett 3) Johnson, Meagan 4) Hong, Christina 24.43 3 University of South Carolina ‘C’ NT x1:48.45 1) May, Kaelon 2) Fiorentino, Kendel 3) Hartland, Amy 4) Clanton, Anna-Kate 25.83 — University of Georgia ‘A’ NT X1:32.16 1) Joyce, Kara Lynn 2) Kearns, Paige 3) Georoff, Andrea 4) Mabry, Neka 23.09 — University of Georgia ‘B’ NT X1:39.05 1) Ertter, Lindsey 2) Hupman, Christie 3) Chura, Haley 4) Grams, Beth 24.44 — University of Georgia ‘C’ NT X1:39.16 1) Hardt, Julie 2) DeScenza, Mary 3) Harm, Tricia 4) Rose, Rebecca 24.45 — University of Georgia ‘D’ NT X1:42.12 1) Myco, Rachel 2) Williams, Ali 3) Klein, Melissa 4) Corliss, Gretchen 24.37

Event 28 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== 1:18.47 A 1:20.82 B School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Georgia ‘A’ NT 1:24.13 11 1) Hollinger, Cameron 2) Verhoef, Peter 3) Gardner, Scott 4) Laban, Josh 22.21 2 University of Georgia ‘B’ NT 1:25.49 4 1) Taylor, Andrew 2) Schmidt, Jonathan 3) Cellini, Michael 4) Alleyne, Damian 21.51 3 University of South Carolina ‘B’ NT 1:25.51 2 1) Mack, Colby 2) Parkin, Joshua 3) Derieg, Lir 4) Kata, Justin 21.73 4 University of South Carolina ‘A’ NT 1:25.84 1) Murphy, Ed 2) Duff, Reid 3) Bathazi, Tamas 4) Szucs, Tamas 21.35 5 University of South Carolina ‘C’ NT x1:31.94 1) Bastak, Adam 2) Lillard, Jim 3) Farrington, Tim 4) Farrington, Mike 22.01 — University of Georgia ‘C’ NT SCR

Event 29 Women 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Ertter, Lindsey UGA NT 1:03.46 9 30.25 2 Pate, Virginia UGA NT 1:05.19 4 30.79 3 Corliss, Gretchen UGA NT 1:07.29 3 31.95 4 Nance, Aunya USC NT 1:08.19 2 31.94 5 Andrews, Bennett USC NT 1:11.42 1 33.37 6 Hong, Christina USC NT 1:12.29 34.30 7 Harm, Tricia UGA NT x1:24.72 32.79

Event 30 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Gardner, Scott UGA NT 57.64 9 27.04 2 McAuliffe, Brent UGA NT 57.93 4 27.46 3 Kata, Justin USC NT 59.20 3 27.90 4 Laban, Josh UGA NT 59.32 2 27.44

Event 31 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Skaggs, Heather USC NT 56.31 9 26.68 2 McHugh, Carolyn USC NT 57.69 4 26.86 3 Johnson, Meagan USC NT 1:01.62 3 28.88 4 Skaggs, Haley USC NT x1:01.81 28.30 — Mabry, Neka UGA NT X56.48 26.64 — Grams, Beth UGA NT X58.36 27.84 — Thorburn, Linn UGA NT X59.62 28.23 — Williams, Ali UGA NT X1:00.31 28.78

Event 32 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Schmidt, Jonathan UGA NT 49.37 9 23.19 2 Verhoef, Peter UGA NT 49.71 4 23.27 3 Underhill, Colin UGA NT 50.80 3 23.95 4 Parkin, Joshua USC NT 50.92 2 23.89 5 Stibrich, Nathan UGA NT x52.19 24.15 6 Condon, Sean USC NT 52.24 1 24.60 7 Lillard, Jim USC NT 54.22 25.24 8 Bastak, Adam USC NT x54.63 25.10 — Derieg, Lir USC NT SCR

Partners