Skip to main content
Partner logo
Mobile Icon Link Mobile Icon Link Mobile Icon Link

2009-10 Roster
Coaches 
Men
Name Hgt. Cl. Event(s) Hometown (Last School)
Andrew Atzhorn 6-1 SR IM/Backstroke Gulf Breeze, Fla. (Gulf Breeze)
Isaac Badillo 6-0 SO Freestyle/Backstroke/Butterfly Columbia, S.C. (Ridge View HS)
Robert Cave 6-3 FR Breaststroke Hertfordshire, England
Matt Columbus 5-10 FR Free/IM Cincinnati, Ohio (St. Xavier)
Ryan Connolly 6-0 SO Breaststroke/IM Zionsville, Ind. (Zionsville Community HS)
James Crawford 5-9 SO Freestyle/Backstroke/Butterfly/IM High Wycombe, England (John Hampelen Grammar School)
Alex Fitton 6-1 FR IM/Back Monmouth Beach, N.J. (Christian Brothers Academy)
Michael Flach 6-0 FR Free/IM Annandale, Va. (Bishop O’Connell)
Rory Grigull 6-2 SO Sprint Freestyle Coral Springs, Fla. (Marjory Stoneman Douglas HS)
Max Heinze 6-7 SO Sprint Free/Fly Berlin, Germany (Ouachita Baptist)
Ham Hollett 6-2 SO Backstroke Charlotte, N.C. (Charlotte Catholic HS)
Armin Hornikel 6-3 SO Breaststroke/IM Boeblingen, Germany (Stratford HS (S.C.))
Dan Jackson 5-11 SO Freestyle Austin, Texas (A.N. McCallum HS)
Collin Kaden 6-0 FR IM/Breast/Fly Humble, Texas (Atascocita)
Chris Kelly 5-10 SO Butterfly/Backstroke/IM Morristown, Tenn. (Morristown West HS)
Joshua Klotz 6-3 SR Freestyle Bethesda, Md. (James Madison)
Ryan Kuser 5-8 SO Diving Sinking Spring, Pa. (Wilson HS)
Ryan Langley 6-0 JR Freestyle Herndon, Va. (Herndon)
Dominique Lendjel 6-1 RS JR IM/Backstroke Sindelfingen, Germany (Gottleib-Daimler-Schule)
David Livsey 6-3 SO Freestyle/Butterfly Norfolk, Va. (Indiana University HS)
Rylan Ridenour 5-7 FR Diving Lebanon, Ind. (Lebanon)
Brooks Ross 5-11 FR Distance Free Manakin-Sabot, Va. (Collegiate School)
Nikolas Sachs 6-2 FR Diving Giesshuebl, Austria (Sin-Kaul-Poppen)
Andrew Seiler 6-4 FR Breast/Free/IM Phoenixville, Pa. (Springford)
Brett Sexton 6-2 JR Freestyle Winston-Salem, N.C. (Ronald Reagan HS)
Jacob Sims 5-8 RS FR Diving Louisville, Ky. (Trinity)
Garrett Snipes 6-0 FR Free/Fly/Back Greer, S.C. (Riverside)
Graydon Tedder 6-3 JR Freestyle/Butterfly/IM Shelby, N.C. (Shelby)
Trey Tharpe 6-1 SR Backstroke Dalton, Ga. (Dalton)
Women
Name Hgt. Cl. Event(s) Hometown (Last School)
Kerry Abel 5-6 FR Fly/Free Northville, Mich. (Novi)
Sherah Aiken 5-9 SR Freestyle Ocala, Fla. (Westport)
Helen Alvey 5-7 SO Diving Marietta, Ga. (The Walker School)
Aileen Atzhorn 5-4 SO Breaststroke/IM Gulf Breeze, Fla. (Gulf Breeze HS)
Whitney Avers 5-6 FR Free/Fly/IM Arnold, Md. (Broadneck)
Allison Barr 5-3 JR Diving Orlando, Fla. (The First Academy)
Sarah Bartlett 5-3 SO Backstroke Fort Mill, S.C. (Fort Mill HS)
Shaylyn Blake 5-6 JR Freestyle/Butterfly Davidson, N.C. (North Mecklenburg)
Blair Bowers 5-10 JR Free/Back Columbus, Ga. (Gardner-Webb)
Meghan Brockington 5-7 FR Free/Fly Courtice, Ontario, Canada (Clarington Central Secondary)
Mallory Cage 6-0 SO Breaststroke Waxhaw, N.C. (Weddington HS)
Christina Canali 5-8 FR Diving North Potomac, Md. (T.S. Wootton)
Kristina Delp 5-5 SR Sprint Freestyle Baldwin, Md. (Perry Hall)
Sarah Deuell 5-3 RS FR Diving Irmo, S.C. (Dutch Fork)
Courtney Forcucci 5-4 JR Diving Fort Mill, S.C. (Houston)
Jordan Gibbs 5-4 FR Distance Free Severna Park, Md. (Severna Park)
Katie Glanton 5-4 FR Fly/Breast Waxhaw, N.C. (Marvin Ridge)
Logan Griffith 5-3 FR Free/Breast/IM Destin, Fla. (Fort Walton Beach)
Lydia Hackert 5-8 SO Breaststroke Centerville, Ohio (Centerville HS)
Bridget Halligan 5-9 JR Freestyle Paoli, Penn. (Villa Maria Academy)
Alyssa Hand 5-2 SO Breaststroke/IM Hockessin, Del. (Saint Mark’s HS)
Stephanie Hellenga 5-10 JR Freestyle LaPorte, Ind. (LaPorte)
Kelly Kirchler 5-7 SR Butterfly Auburn, Ala. (Auburn)
Colleen MacMillan 5-8 FR Freestyle New Britain, Pa. (Central Bucks West)
Meridith McKee 5-9 SR Backstroke Wayne, Pa. (Upper Merion)
Sharntelle McLean 5-10 RS SR Freestyle/Butterfly Morvant, Trinidad (SE Port-of-Spain Govt. Secondary)
Lindsey Olson 5-8 SO Freestyle/Butterfly/IM Charleston, S.C. (First Baptist Church School)
Matea Peteh FR Freestyle Rovinj, Croatia (Hrvatska Gimnazija)
Anna Pfeiffer 5-5 FR Breast/IM Greenville, N.C. (Washington)
Lauren Plowman 5-6 FR Breast/Fly Atlanta, Ga. (Marist School)
Morgan Ricke 5-11 SR Diving New Albany, Ind. (New Albany)
Claire Shannon 5-5 FR Freestyle Cincinnati, Ohio (Turpin)
Megan Sparks 5-3 JR Backstroke Carmel, Ind. (Carmel)
Haley Staubach 5-10 FR Back/Fly Lilburn, Ga. (Parkview)
Laura Beth Thomas 5-4 FR Fly/Free Aiken, S.C. (South Aiken)
Christine Thompson 5-8 JR Freestyle/IM Largo, Fla. (Admiral Farragut Academy)
Claire Thompson 5-8 JR Freestyle/Butterfly Largo, Fla. (Admiral Farragut Academy)
Elizabeth Wilner 5-6 FR Fly/IM Jacksonville, Fla. (Bolles)
Taryn Zack 5-8 JR Diving Stony Plain, Alberta, Canada (Vimy Ridge Academy)
Coaches
McGee Moody – Head Men’s and Women’s Swimming Coach
Todd Sherritt – Head Diving Coach
Jason Memont – Assistant Coach
Steve Steketee – Assistant Coach
Allison Brennan – Assistant Coach
Abby Steketee – Assistant Coach
 

Partners