Skip to main content
Partner logo
Mobile Icon Link Mobile Icon Link Mobile Icon Link

2009 Roster
Coaches 
Men
Name Year (I/O) Event(s) Hometown/High School/Last College
Aaron Anderson So./So. Sprints Fayetteville, N.C./Douglas Byrd
Kevin Brinkley Jr./Jr. Pole Vault Richmond, Va./Douglas Freeman/James Madison
Chris Campbell Fr./Fr. Throws Irmo, S.C./Irmo
Anthony Coleman So./So. Jumps Willingboro, N.J./Willingboro
Jason Cook R-Jr./Sr. Throws Bristow, Va./Brentsville District
Louis Day Fr./Fr. Throws Hempstead, N.Y./Holy Trinity
Vince DePiano Fr./Fr. Distances Philadelphia, Pa./Roman Catholic
Johnny Dutch So./So. Hurdles Clayton, N.C./Clayton
Andrew Finley R-Fr./R-Fr. Throws Wallingford, Pa./Malvern Prep
Jarett Gerald So./So. Jumps McDonough, Ga./Eagle’s Landing
Johnathan Hancock Sr./Sr. Sprints Charlotte, N.C./West Charlotte
Elliott Haynie Sr./R-Jr. Pole Vault Atlanta, Ga./Creekside/Garder-Webb
Erik Heymann R-Jr./R-Jr. Throws Westwood, N.J./Westwood Regional
Michael Humphrey Fr./Fr. Multi Solon, Ohio/Solon
Steven Hunsaker So./So. Sprints Columbia, S.C./Richland Northeast
Perrie Keeve Fr./Fr. Sprints Irmo, S.C./Irmo
Kyle Logue Jr./Jr. Pole Vault Greenwood, S.C./Emerald
Lamar Markett So./So. Sprints York, S.C./York
Curt McGill Sr./Sr. Multi Spartanburg, S.C./Spartanburg
Jeff Merkt R-Jr./R-Jr. Throws Cincinnati, Ohio/McNicholas
Quentin Moore Jr./Jr. Sprints Chesapeake, Va./Deep Creek
James Nebo So./So. Throws Spartanburg, S.C./Dorman
Obakeng Ngwigwa Jr./Jr. Sprints Gaborone, Botswana/Maun/Butler CC
Booker Nunley Fr./Fr. Hurdles Garner, N.C./Garner
Chad Palmer Jr./Jr. Distances Spartanburg, S.C./Dorman
Scott Pierce R-So./Jr. Multi Columbia, S.C./Irmo
Marvin Reitze Fr./Fr. Pole Vault Bergisch Gladbach, Germany/Landrat-Lucas Gymnasium
Jason Richardson R-Sr./R-Sr. Hurdles/Sprints Cedar Hill, Texas/Cedar Hill
Keith Romero R-Sr./R-Sr. Hurdles Bronx, N.Y./Colonie Central/SUNY Delhi
Antonio Sales So./So. Sprints Chapel Hill, N.C./East Chapel Hill
Aaron Searles Jr./Jr. Jumps Charlotte, N.C./Harding University High
Bryce Sherman Fr./Fr. Sprints Winston-Salem, N.C./Carver
Matt Shuler So./So. Pole Vault West Columbia, S.C./White Knoll
Daniel Smoak Jr./Jr. Distances Greenville, S.C./Wade Hampton
Eddie Stoudemire R-So./R-So. Multi Wellington, Fla./Glades Central
Jerry Thompson III Fr./Fr. Multi/Pole Vault Media, Pa./Penncrest
Michael Varner Jr./Jr. Hurdles Columbia, S.C./Ridge View
Andrew Vaughan So./R-Fr. Throws Lexington, S.C./Lexington
Jacob Whitt Fr./Fr. Pole Vault Spartanburg, S.C./Dorman
Michael Zajac R-So./R-So. Throws Lynchburg, Va./E.C. Glass
David Zaycek R-Sr./R-Sr. Throws Manasquan, N.J./Wall
Women
Name Year (I/O) Event(s) Hometown/High School/Last College
Ronnetta Alexander R-Sr./- Hurdles Williamsville, N.Y./Williamsville South
Mary Allen So./So. Pole Vault Spartanburg, S.C./Dorman
Betsy Alter So./So. Pole Vault Chantilly, Va./Westfield
Janica Austin So./So. Hurdles Trenton, N.J./Trenton Central/Lafayette College
Julie Baldwin So./So. Distances Greer, S.C./Greer
Danielle Barnes Jr./Jr. Distances Newquay, England//University of Loughbourgh
Amanda Barrett R-So./R-So. Distances New Orleans, La./Sacred Heart Academy
Radiance Basden Fr./Fr. Jumps/Hurdles Greensboro, N.C./Western Guilford
Beatrice Biwott Fr./Fr. Distances Iten, Kenya/Nietkei Girls
Kayla Blake So./So. Jumps Summerville, S.C./Summerville
Cory Bowen Fr./Fr. Jumps/Multi Lexington, S.C./Lexington
Cassity Brewer So./So. Distances Columbia, S.C./Spring Valley
Kelsey Bristol Sr./Sr. Distances Grandville, Mich./Grandville
Lakya Brookins So./So. Sprints Seneca, S.C./Seneca
Porche Byrd So./So. Sprints Atlanta, Ga./North Atlanta
Katarina Cap R-So./R-So. Distances Hilton Head Island, S.C./Hilton Head
Kettiany Clarke R-Jr./R-Jr. Multi/Hurdles West Palm Beach, Fla./Palm Beach
Brandi Cross Jr./Jr. Sprints Missouri City, Texas/Thurgood Marshall
Aloiya Earl Fr./Fr. Distances Lambertville, Mich./Bedford
Ashley Evens So./So. Distances Maumee, Ohio/Wayne
Erin Fedewa Fr./Fr. Distances St. Johns, Mich./St. Johns High
Staley Foster So./So. Jumps Boiling Springs, S.C./Boiling Springs
Danielle Franklin R-Jr./R-Jr. Distances Greenville, S.C./Greer
Gabrielle Glenn So./So. Sprints Charlotte, N.C./Providence
Leeza Glinton Fr./Fr. Sprints Nassau, Bahamas/Queen’s College (HS)
Sallie Gurganus Jr./Jr. Pole Vault Todd, N.C./Watauga
Sara Harltey Fr./Fr. Distances Naperville, Ill./Nequa Valley
Vanessa Hartmann Fr./Fr. Distances Greer, S.C./Riverside
Elizabeth Heath Fr./Fr. Distances Alexandria, Va./West Potomac
Jocelyn Henline Fr./Fr. Pole Vault Ellicott City, Md./Marriotts Ridge
Breehana Jacobs R-Fr./R-Fr. Sprints Uniontown, Pa./Laurel Highlands
Brittney James Sr./Sr. Jumps/Hurdles Columbia, S.C./Dreher
Searra Jones Fr./Fr. Jumps Charleston, S.C./Fort Dorchester
Aimee Kodat R-So./R-So. Throws Herndon, Va./Westfield
Sarah Langdon So./So. Distances Troy, Ohio/Troy
Chelsea Leroux So./So. Distances West Barnstable, Mass./Barnstable
Tara Lindeman Fr./Fr. Distances Hendersonville, N.C./Hendersonville
Shayla Mahan So./So. Sprints Detroit, Mich./Mumford
Kelsey McCorkle Fr./Fr. Sprints Winterville, N.C./South Central
Lisa McKinney Jr./Jr. Distances Dowington, Pa./West Potomac
Allison Nicosia Fr./Fr. Pole Vault Aiken, S.C./South Aiken
CaAdrian Norman R-Jr./R-Jr. Pole Vault Arlington, Tenn./Raleigh-Egypt
Kayla Parker Jr./R-So. Multi Tallahassee, Fla./Florida High
Shantelle Patterson R-Fr./R-Fr. Throws Pauley’s Island, S.C./Waccamaw
Laura Pramstaller So./So. Distances Fairfax, Va./Westfield
Laura Regensburg R-Jr./Sr. Distances Alexandria, Va./West Potomac
Kelly Renfro Fr./Fr. Distances Lawrence, Kansas/Lawrence
Nicole Rheinlander Fr./Fr. Distances Rochester Hills, Mich./Adams
Stacee Roberts Fr./Fr. Throws Summerville, S.C./Summerville
Nadonnia Rodrigues Fr./Fr. Sprints Brooklyn, N.Y/Boys & Girls
Layna Roycraft Fr./Fr. Distances Tamarac, Fla./Westminster Academy
Alyse Shayer Sr./Sr. Distances Bakersfield, Calif./Stockdale
Vica Shobe R-Jr./R-Jr. Pole Vault Matthews, N.C./Weddington
Amanda Smith Fr./Fr. Distances Auburn, Ala./Auburn HS
Sade St. Louis So./So. Sprints Tacarigua, Trinidad/Bishop Antsey
Tamra Stanish Fr./Fr. Pole Vault Salado, Texas/Salado
Terrilyn Stephens R-Jr./R-Jr. Pole Vault Summerville, S.C./Summerville
Tara Tae So./So. Distances Oak Ridge, Tenn./Oak Ridge
Liza Todd Sr./Sr. Pole Vault Columbia, S.C./Dreher
Katie Vuckovich Fr./Fr. Throws Naperville, Ill./Neuqua Valley
Katie Walls Fr./Fr. Distances Arlington, Va./Bishop O’Connell
Shannon Walls Fr./Fr. Distances Loveland, Ohio/Loveland
Trier Young Sr./Sr. Hurdles Neptune, N.J./Neptune
Coaches
Curtis Frye – Head Coach (Sprints/Hurdles)
Lawrence Johnson – Assistant Coach (Pole Vault)
Delethea Quarles – Assistant Head Coach (Jumps/Multi)
Stan Rosenthal – Assistant Coach (Distance/Cross Country)
Mike Sergent – Assistant Coach (Throws)
Jackie Madison – Assistant Coach (Sprints and Hurdles)

Partners