Skip to main content
Partner logo
Mobile Icon Link Mobile Icon Link Mobile Icon Link

2008 Roster

Men
Name Year (I/O) Event(s) Hometown/High School/Last College
Aaron Anderson Fr./Fr. Sprints Fayetteville, N.C./Douglas Byrd
Kevin Brinkley R-So./R-So. Pole Vault Richmond, Va./Douglas Freeman/James Madison
Jason Cook R-Jr./Sr. Throws Bristow, Va./Brentsville District
Johnny Dutch Fr/Fr. Hurdles Clayton, N.C./Clayton
Joe Federl Fr./Fr. Jumps Scituate, Mass./Scituate
Derron Flood R-Jr./R-Jr. Sprints Chesapeake, Va./Deep Creek
Jarett Gerald Fr./Fr. Jumps McDonough, Ga./Eagle’s Landing
Johnathan Hancock Jr./Jr. Sprints Charlotte, N.C./West Charlotte
Jussi Heikkila R-Sr./R-Sr. Sprints/Hurdles Virrat, Finland/Virtain Lukio
Erik Heymann R-So./R-So. Throws Westwood, N.J./Westwood Regional
Keith Hinnant Sr./Sr. Sprints Bay Shore, N.Y./Bay Shore
Steve Hunsaker Fr./Fr. Throws Columbia, S.C./Richland Northeast
Jamil James Sr./Sr. Sprints Marabella, Trinidad & Tobago/Presentation College
David Johannesmeyer Sr./Sr. Distances Summerville, S.C./Summerville
Kyle Logue So./So. Pole Vault Greenwood, S.C./Emerald
Jay Lucas, Jr. So./So. Pole Vault Florence, S.C./West Florence
Nick Lytle Sr./Sr. Sprints Spartanburg, S.C./Spartanburg
Lamar Markett Fr./Fr. Sprints York, S.C./York
Curt McGill Jr./Jr. Multi Spartanburg, S.C./Spartanburg
Jeff Merkt Fr./Fr. Throws Cincinnati, Ohio/McNicholas
Ray Miley Sr./Sr. Sprints Brooklyn, N.Y./Canarsie/Kings Borough CC
Quentin Moore So./So. Sprints Chesapeake, Va./Deep Creek
James Nebo Fr./Fr. Throws Spartanburg, S.C./Dorman
Scott Pierce So./So. Multi Columbia, S.C./Irmo
Derek Pressley Sr./Sr. Jumps Easley, S.C./Wren
Jason Richardson Sr./R-Jr. Hurdles/Sprints Cedar Hill, Texas/Cedar Hill
Keith Romero Sr./Sr. Distances Bronx, N.Y./Colonie Central/SUNY Delhi
Antonio Sales Fr./Fr. Sprints Chapel Hill, N.C./East Chapel Hill
Aaron Searles So./So. Sprints/Jumps Charlotte, N.C./Harding University High
Matt Shuler Fr./Fr. Pole Vault West Columbia, S.C./White Knoll
Eddie Stoudemire So./So. Multi Wellington, Fla./Glades Central
Michael Varner Fr./Fr. Hurdles Columbia, S.C./Ridge View
Andrew Vaughan Fr./Fr. Throws Lexington, S.C./Lexington
Michael Zajac R-Fr./R-Fr. Throws Lynchburg, Va./E.C. Glass
David Zaycek Sr./R-Jr. Throws Manasquan, N.J./Wall
Women
Name Year (I/O) Event(s) Hometown/High School/Last College
Ronnetta Alexander R-Sr./Sr. Hurdles Williamsville, N.Y./Williamsville South
Mary Allen Fr./Fr. Pole Vault Spartanburg, S.C./Dorman
Betsy Alter Fr./Fr. Pole Vault Chantilly, Va./Westfield
Julie Baldwin Fr./Fr. Distances Greer, S.C./Greer
Amanda Barrett So./So. Distances New Orleans, La./Sacred Heart Academy
Bianca Blair Fr./Fr. Hurdles/Sprints Knoxville, Tenn./Austin-East
Kayla Blake Fr./Fr. Jumps/Multi Summerville, S.C./Summerville
Courtney Bowen Fr./Fr. Distances Winston-Salem, N.C./Mt. Tabor
Kelsey Bristol Jr./Jr. Distances Grandville, Mich./Grandville
Lakya Brookins Fr./Fr. Sprints Seneca, S.C./Seneca
Nikeshia Brown Sr./Sr. Sprints Hempstead, N.Y./Hempstead
Porche Byrd Fr./Fr. Sprints Atlanta, Ga./North Atlanta
Krystal Cantey So./So. Hurdles/Sprints Winslow Township, N.J./Winslow Township
Katarina Cap So./So. Distances Hilton Head Island, S.C./Hilton Head
Rebecca Chain Sr./R-Jr. Distances Ridgefield, Conn./Ridgefield
Kettiany Clarke Jr./Jr. Multi/Hurdles West Palm Beach, Fla./Palm Beach
Brandi Cross So.So. Sprints Missouri City, Texas/Thurgood Marshall
Katie Daly So./So. Distances Tampa, Fla./Plant
Ashley Evens Fr./Fr. Distances Maumee, Ohio/Wayne
Staley Foster Fr./Fr. Jumps Boiling Springs, S.C./Boiling Springs
Danielle Franklin R-So./R-So. Distances Greenville, S.C./Greer
Faraign Giles Sr./Sr. Sprints Virginia Beach, Va./Tallwood
Gabrielle Glenn Fr./Fr. Sprints Charlotte, N.C./Providence
Sallie Gurganus So./So. Pole Vault Todd, N.C./Watauga
Christine Hauer So./So. Throws Aiken, S.C./Aiken
Dishari’ck Howze Sr./Sr. Sprints Rock Hill, S.C./Northwestern
Breehana Jacobs Fr./Fr. Sprints Uniontown, Pa./Laurel Highlands
Brittney James Jr./Jr. Jumps/Hurdles Columbia, S.C./Dreher
Aimee Kodat R-Fr./R-Fr. Throws Herndon, Va./Westfield
Sarah Langdon Fr./Fr. Distances Troy, Ohio/Troy
Chelsea Leroux Fr./Fr. Distances West Barnstable, Mass./Barnstable
Shayla Mahan Fr./Fr. Sprints Detroit, Mich./Mumford
Katie McEvoy Fr./Fr. Distances Downington, Pa./West Potomac
Lisa McKinney So./So. Distances Dowington, Pa./West Potomac
CaAdrian Norman R-So./R-So. Pole Vault Arlington, Tenn./Raleigh-Egypt
Kayla Parker So./So. Multi Tallahassee, Fla./Florida High
Shantelle Patterson Fr./Fr. Throws Pauley’s Island, S.C./Waccamaw
Laura Pramstaller Fr./Fr. Distances Fairfax, Va./Westfield
Callie Rabun R-Jr./R-Jr. Distances Alpharetta, Ga./Milton
Laura Regensburg R-So./Jr. Distances Alexandria, Va./West Potomac
Megan Robers R-So./R-So. Distances Cincinnati, Ohio/Archbishop McNicholas
Alyse Shayer R-So./Jr. Distances Bakersfield, Calif./Stockdale
Vica Shobe Jr./Jr. Pole Vault Matthews, N.C./Weddington
Ciji Sims Sr./Sr. Throws Columbia, S.C./Irmo
Sade St. Louis Fr./Fr. Sprints Trinidad/
Terrilyn Stephens R-So./R-So. Pole Vault Summerville, S.C./Summerville
Tara Tae Fr./Fr. Distances Oak Ridge, Tenn./Oak Ridge
Liza Todd Jr./Jr. Pole Vault Columbia, S.C./Dreher
Becky Woods R-So./R-So. Distances Galway, N.Y./Galway
Trier Young Jr./Jr. Hurdles Neptune, N.J./Neptune
Coaches
Curtis Frye – Head Coach (Sprints/Hurdles)
Lawrence Johnson – Assistant Coach (Pole Vault)
Delethea Quarles – Assistant Head Coach (Jumps/Multi)
Stan Rosenthal – Assistant Coach (Distance/Cross Country)
Mike Sergent – Assistant Coach (Throws)
Raylene Ross – Asst. Sprints Coach/Recruiting Asst.
 

Partners