Skip to main content
Partner logo
Mobile Icon Link Mobile Icon Link Mobile Icon Link Gamecocks+

2009-10 Roster

Men
Name Year (I/O) Event(s) Hometown/High School/Last College
Aaron Anderson Jr./Jr. Sprints Fayetteville, N.C./Douglas Byrd
Alex Bermudez Fr./Fr. Middle Distances Ponte Vedra, Fla./Allen D. Nease
Tony Brown Fr./Fr. Jumps Lake City, S.C./South Florence
Chris Campbell R-Fr./R-Fr. Throws Irmo, S.C./Irmo
Lincoln Carr Fr./Fr. Jumps Fayetteville, N.C./Pine Forest
Andre Carter Fr./Fr. Sprints Douglasville, Ga./Alexander
Rickie Crum Fr./Fr. Multi Tampa, Fla./Wilson (S.C.)
Louis Day R-Fr./R-Fr. Throws Hempstead, N.Y./Holy Trinity
Vince DePiano R-Fr./R-Fr. Distances Philadelphia, Pa./Roman Catholic
Johnny Dutch Jr./Jr. Hurdles Clayton, N.C./Clayton
Andrew Finley R-Fr./R-Fr. Throws Wallingford, Pa./Malvern Prep
Jarett Gerald Jr./Jr. Jumps McDonough, Ga./Eagle’s Landing
Elliott Haynie R-Sr./R-Sr. Pole Vault Atlanta, Ga./Creekside/Garder-Webb
Erik Heymann R-Sr./R-Sr. Throws Westwood, N.J./Westwood Regional
Ethan Holland Fr./Fr. Throws Anderson, S.C./Westside
Michael Humphrey So./So. Multi Solon, Ohio/Solon
Steven Hunsaker Jr./Jr. Sprints Columbia, S.C./Richland Northeast
Dorian Johnson Fr./Fr. Jumps Baltimore, Md./Mount Saint Joseph
Damien Kaiser So./So. Middle Distances Chesapeake, Va./Deep Creek/Christopher Newport Univ.
Kyle Logue Sr./Sr. Pole Vault Greenwood, S.C./Emerald
Chris Maxwell Fr./Fr. Sprints Columbia, S.C./Blythewood
Jeff Merkt R-Sr./R-Sr. Throws Cincinnati, Ohio/McNicholas
Quentin Moore Sr./Sr. Sprints Chesapeake, Va./Deep Creek
Obakeng Ngwigwa Sr./Sr. Sprints Gaborone, Botswana/Maun/Butler CC
Booker Nunley So./So. Hurdles Garner, N.C./Garner
Chad Palmer Sr./Sr. Distances Spartanburg, S.C./Dorman
Scott Pierce R-Jr./Sr. Multi Columbia, S.C./Irmo
Robert Razick R-Fr./R-Fr. Middle Distances Florence, S.C./Wilson
Marvin Reitze So./So. Pole Vault Bergisch Gladbach, Germany/Landrat-Lucas Gymnasium
Marco Rometo Fr./Fr. Middle Distances Bradenton, Fla./Out-of-Door Academy
Antonio Sales Jr./Jr. Sprints Chapel Hill, N.C./East Chapel Hill
Aaron Searles Sr./Sr. Jumps Charlotte, N.C./Harding University High
Matt Shuler Jr./Jr. Pole Vault West Columbia, S.C./White Knoll
Daniel Smoak Sr./Sr. Distances Greenville, S.C./Wade Hampton
Kyle Speed Fr./Fr. Hurdles Milton, Ga./Milton
Eddie Stoudemire R-Jr./R-Jr. Multi Wellington, Fla./Glades Central
Trey Suhrstedt R-Fr./R-Fr. Throws Lexington, S.C./Lexington
Jerry Thompson III So./So. Multi/Pole Vault Media, Pa./Penncrest
Andrew Vaughan R-So./R-So. Throws Lexington, S.C./Lexington
R.J. Walling Jr./Jr. Sprints Greenwood, S.C./Ninety-Six
Dave Wilkins Fr./Fr. High Jump Cowpens, S.C./Broome
Michael Zajac R-Jr./R-Jr. Throws Lynchburg, Va./E.C. Glass
Women
Name Year (I/O) Event(s) Hometown/High School/Last College
Janica Austin Jr./Jr. Hurdles Trenton, N.J./Trenton Central/Lafayette College (Pa.)
Danielle Barnes Sr./Sr. Distances Newquay, England//University of Loughbourgh
Amanda Barrett R-Jr./R-Jr. Distances New Orleans, La./Sacred Heart Academy
Radiance Basden So./So. Jumps/Hurdles Greensboro, N.C./Western Guilford
Laura Beggs Fr./Fr. Distances Frankfort, Ill./Lincoln-Way East
Beatrice Biwott So./So. Distances Iten, Kenya/Nietkei Girls
Kayla Blake Jr./Jr. Jumps Summerville, S.C./Summerville
Emma Borowicz Fr./Fr. Distances Greenville, S.C./JL Mann
Cory Bowen So./So. Jumps/Multi Lexington, S.C./Lexington
Lakya Brookins Jr./Jr. Sprints Seneca, S.C./Seneca
Porche Byrd Jr./Jr. Sprints Atlanta, Ga./North Atlanta
Kettiany Clarke R-Sr./R-Sr. Multi/Hurdles West Palm Beach, Fla./Palm Beach
Brandi Cross Sr./Sr. Sprints Missouri City, Texas/Thurgood Marshall
Asia Delaney Fr./Fr. Sprints Greenwood, S.C./Greenwood
Ashley Evens Jr./Jr. Distances Maumee, Ohio/Wayne
Erin Fedewa So./So. Distances St. Johns, Mich./St. Johns High
Tatianna Fisher Fr./Fr. Sprints Windermere, Fla./Oak Ridge
Staley Foster Jr./Jr. Jumps Boiling Springs, S.C./Boiling Springs
Patrice Frierson Fr./Fr. Distances Dalzell, S.C./Lee Central
Gabrielle Glenn Jr./Jr. Sprints Charlotte, N.C./Providence
Sallie Gurganus Sr./Sr. Pole Vault Todd, N.C./Watauga
Sara Hartley So./So. Distances Naperville, Ill./Nequa Valley
Jessica Hartman Fr./Fr. Distances Centreville, Va./Westfield
Sierra Henderson Fr./Fr. Distances Columbia, S.C./Ridge View
Jocelyn Henline So./So. Pole Vault Ellicott City, Md./Marriotts Ridge
Kelsey Hill Fr./Fr. Distances Severna Park, Md./Severna Park
Breanna Hubbard Fr./Fr. Sprints Jonesboro, Ga./Mundy’s Mill
Breehana Jacobs R-So./R-So. Sprints Uniontown, Pa./Laurel Highlands
Brittney James R-Sr./R-Sr. Jumps/Hurdles Columbia, S.C./Dreher
Aimee Kodat R-Jr./R-Jr. Throws Herndon, Va./Westfield
Ceci Kryst Fr./Fr. Multi Fort Mill, S.C./Fort Mill
Chelsea Leroux R-So./R-So. Distances West Barnstable, Mass./Barnstable
Tara Lindeman So./So. Distances Hendersonville, N.C./Hendersonville
Shayla Mahan Jr./Jr. Sprints Detroit, Mich./Mumford
Tylar Mangan Fr./Fr. Pole Vault Charleston, S.C./Bishop England
Kelsey McCorkle So./So. Sprints Winterville, N.C./South Central
Lisa McKinney Sr./Sr. Distances Dowington, Pa./West Potomac
Liz Meier Fr./Fr. Distances Des Plaines, Iowa/Maine West
Allison Nicosia So./So. Pole Vault Aiken, S.C./South Aiken
Laura Pramstaller Jr./Jr. Distances Fairfax, Va./Westfield
Ellyn Quigg Fr./Fr. Distances Ellicott City, Md./Mount Hebron
Breanna Radford Fr./Fr. Throws Alpharetta, Ga./Alpharetta
Nicole Rheinlander So./So. Distances Rochester Hills, Mich./Adams
Stacee Roberts R-Fr./So. Throws Summerville, S.C./Summerville
Nadonnia Rodrigues So./So. Sprints Brooklyn, N.Y/Boys & Girls
Kellie Rolle Fr./Fr. Sprints Nassau, Bahamas/St. Augustine’s College (HS)
Megan Rother Fr./Fr. Distances Langhorne, Pa./Villa Joseph Marie
Vica Shobe R-Sr./R-Sr. Pole Vault Matthews, N.C./Weddington
Tamra Stanish So./So. Pole Vault Salado, Texas/Salado
Tatum Tyler Fr./Fr. Distances Roanoke, Va./Cove Spring
Katie Vuckovich So./So. Throws Naperville, Ill./Neuqua Valley
Shannon Walls So./So. Distances Loveland, Ohio/Loveland
Caitlin Williams Fr./Fr. Distances Goose Creek, S.C./Stratford
Trier Young -/R-Sr. Hurdles Neptune, N.J./Neptune
Coaches
Curtis Frye – Head Coach (Sprints/Hurdles)
Lawrence Johnson – Assistant Coach (Pole Vault)
Delethea Quarles – Assistant Head Coach (Jumps/Multi)
Stan Rosenthal – Assistant Coach (Distance/Cross Country)
Mike Sergent – Assistant Coach (Throws)
Kevin Brown – Assistant Coach (Sprints)